Aktualności

Informacje odnośnie zdrowego trybu życia

Typy witaminy B12

Cyanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina? 
Która witamina jest dla nas najlepsza?
Witamina B12 jest ważnym koenzymem, biorącym udział w wielu  cyklach biochemicznych ludzkiego organizmu. Jej prawidłowe poziomy kluczowe są dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mitochondriów, układu krwiotwórczego.
Cząsteczka witaminy B12 jest niezmiernie skomplikowana. Jest podobna budową do hemoglobiny, czyli cząsteczki krwi.
Podstawą budowy jest tkwiący centralnie atom kobaltu otoczony jest w niej czterema pierścieniami pirolowymi. Jest zatem bardzo trudna do zsyntetyzowania. Różnice  między cyjano, metylo, adenosylo i hydroksykobalaminą polegają na cząsteczkach, które do owych pierścieni są przyczepione. To one właśnie determinują funkcję witaminy B12 w organizmie ludzkim.
Cyanokobalamina – rozpowszechniona w suplementach diety, nawet występująca w formie zastrzyków, przepisywanych w choroby układu nerwowego i krwiotwórczego, dla organizmu ludzkiego wcale nie jest najlepsza. Jest to cząstka syntezowana chemicznie,  a nie występująca naturalnie. Jej ogromna popularność związana jest z tanią technologią produkcji. Jest dużo trudniej przyswajalna niż inne formy i wymaga odpowiedniego przerobienia przez enzymy ustrojowe. Do konwersji do formy aktywnej wymaga grupy metylowej, którą uzyskuje z SAMe.
Dlatego SAMe powinna być przyjmowana jako dodatek do suplementów z Cyanokobalaminą.
 Cyanokobalamina  w organizmie ludzkim musi  zostać przetworzona do hydroksykobalaminy, a z hydroksykobalaminy do metylokobalaminy. Jednak, jeśli w organizmie występują mutacje genetyczne cykl tych przemian może zostać poważnie zaburzony.
Hydroksykobalamina –  forma występująca w pożywieniu, dobrze przyswajalna. Jest to najlepiej tolerowana forma witaminy B12, wskazana zwłaszcza dla osób z mutacjami w genie COMT i płynącymi z nich zaburzeniami metylacji. Idealna do rozpoczęcia suplementacji B12, bardzo wskazana w połączeniu z adenosylocobalaminą.
Jednak biochemicznie nie jest aktywna, organizm musi wykonać pracę by ją przetworzyć do wyższych form.
Preparaty zawierające Hydroksykobalaminę:
Porównanie typów Witaminy B12
Kobalamina Forma Naturalna Bioaktywne Koenzymy Konieczne kroki konwersji Przedłużone Uwalnianie Działanie metaboliczne
Cyjanokobalamina

(syntetyczna B12)

nie nie 4 Średnie lub słabe bez szczególnego efektu
Hydroksykobalamina

(pierwotna B12)

tak nie 3 Bardzo dobre detoksykacja cyjanku i tlenku azotu
Metylokobalamina

(neuronalnaB12)

tak tak 0 średnie DNA, mózg,odbudowa neuronów i układu krwiotwórczego, detoksykacja, metylacja
Adenozylokobalamina

(mitochondrialnaB12)

tak tak 0 średnie Energia, mięśnie, mózg, DNA, mitochondria, metylacja

Metylokobalamina i Adenosylokobalamina

Obydwie te formy witaminy są  koenzymami, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Często używane są łączne, by osiągnąć optymalny efekt.

Adenosylokobalamina jest formą naturalną. Możemy ją znaleźć w rybie, mięsie i nabiale.   Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, niezbędną do prawidłowego przebiegu cyklu kwasu cytrynowego, w którym odbywa się tzw „oddychanie komórkowe”. Służy tam jako składowa enzymu mutazy metylmalonowej odpowiedzialna jest za przemianmethylmalonyl-CoA do succinyl-CoA, tym samym umożliwiając wewnątrzkomórkową produkcję energii.
W sytuacji niedoboru adenosylokobalaminy, cykl kwasu cytrynowego jest zaburzony, co prowadzi do uszkodzeń mitochondriów, a w konsekwencji do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Adenosylokobalamina unieczynnia toksyczny kwas metylomalonowy, którego akumulacja może powodować uszkodzenia układu nerwowego.
Odgrywa ona  witalną  rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, bez niej spalanie tych substancji w mitochondriach jest nieefektywne, co z kolei może prowadzić do akumulacji kwasu mlekowego w surowicy, nietolerancji wysiłku fizycznego, chronicznego zmęczenia i innych zaburzeń metabolicznych, związanych z tendencją do kwasicy metabolicznej!
Adenozylokobalamina, wraz z metylokobalaminą jest niezbędna do rozwoju osłonek mielnowych w układzie nerwowym.
Wespół z innymi witaminami B12 zapobiega neuropatiom, stanom demielinizacyjnym, zespołom autoimmunologicznym takim jak zespół Guillian-Barre
W ciele ludzkim Adenosylokobalamina podlega dalszym przemianom do metylokobalaminy.
Preparaty zawierające adenozylokobalaminę:
Opcja dodawanie komentarzy jest zamknięta.

Typy witaminy B12

Cyanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina?  Która witamina jest dla nas najlepsza? Witamina …

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. …

4 produkty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród chorych na raka zarówno u mężczyzn jak i kobiet …