Aktualności

Informacje odnośnie zdrowego trybu życia

Ograniczone właściwości zielonej herbaty

Żywność bogata w żelazo, podobnie jak czerwone mięso może powodować  korzyści zdrowotne

Nie jest tajemnicą, że picie zielonej herbaty oferuje mnóstwo korzyści zdrowotnych. Ostatnie badania wykazały jej związek z obniżeniem poziomu cholesterolu i zmniejszeniem stanu zapalnego u pacjentów z chorobą jelita drażliwego (IBD).

Jednakże, zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w „American Journal of Pathology”, korzyści zdrowotne można zmniejszyć, gdy napój jest połączony z żywnością zawierającą żelazo.

„Korzyść z zielonej herbaty zależy od biodostępności jej aktywnych składników”, powiedział Beng San Yeoh, pierwszy autor badania, w komunikacie prasowym. „To nie tylko kwestia tego, co jemy, ale także kiedy i z czym”.

Naukowcy z Penn State University zbadali związek pomiędzy zieloną herbatą a żelazem w diecie w laboratorium, stosując myszy z zapalną chorobą jelit. Odkryli, że gdy napój jest spożywany obok żelaza w postaci suplementu diety lub żywności bogatej w żelazo – czerwone mięso, oliwki i kapusta – główny przeciwutleniacz herbaty, galusan epigallokatechiny (EGCG), wiąże się z żelazem.

W normalnych warunkach EGCG hamuje rozwój enzymu prozapalnego (mielopoydazy), który powoduje, że białe krwinki uwalniają się w odpowiedzi na bodziec. Naukowcy sądzą, że ta supresja przyczynia się do złagodzenia zapalnych plam IBD, które przynosi zielona herbata. Gdy jednocześnie spożywają EGCG i żelazo, cząsteczki EGCG związane z żelazem tracą zdolność hamowania, co powoduje, że zielona herbata jest mniej skuteczna lub całkowicie nieskuteczna dla pacjentów z IBD.

IBD jest określeniem parasolowym dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohna, z których oba charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego.           Objawy zwykle obejmują krwawienie z odbytnicy, trwałą biegunkę i utratę wagi. Około 60 do 80 procent pacjentów z zaburzeniami również występuje niedobór żelaza.

„Ważne jest, aby pacjenci z IBD, którzy przyjmują zarówno suplementy żelaza, jak i zieloną herbatę wiedzieli, jak jedna substancja odżywcza wpływa na inne”, powiedział główny badacz Matam Vijay-Kumar. Mimo iż badanie prowadzono u myszy odkrycia mogą dotyczyć również ludzi, ponieważ „chemia to chemia”.

Na podstawie wyników uważa, że ​​”nie ma możliwości, aby ludzie mogli pić zieloną herbatę i jednocześnie jeść żelazo” i mieć taki sam efekt – niezależnie od tego, czy są zdiagnozowani czy nie.         W rzeczywistości, wkrótce po opublikowaniu badania, otrzymał wiadomość od mężczyzny, który wziął żelazo i wypił zieloną herbatę. Mężczyzna powiedział, że niedawno próbował oddać krew, ale został wstrzymany, ponieważ okazało się, że jest anemiczny.

Opcja dodawanie komentarzy jest zamknięta.

To kiedy jemy lub nie jemy, może być istotne dla naszego zdrowia

Coraz więcej badań sugeruje, że nasze ciała funkcjonują optymalnie, gdy dopasowujemy nasze wzorce żywieniowe do naszych …

Typy witaminy B12 a metylacja.

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza? Witamina …

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. …