Aktualności

Informacje odnośnie zdrowego trybu życia

Czy mogę zapobiec demencji?

Super Żywność – Jagody pomocne są w zachowaniu aktywności mózgu.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że super żywność może odgrywać ważną rolę w leczeniu, a nawet zapobieganiu demencji.

Uniwersytet w Exeter badał  jak skoncentrowany sok jagodowy wpływa na mózg u dorosłych w wieku od 65 do 77 lat – którzy mają ryzyko pogorszenia funkcji mózgu. W bardzo małym badaniu z udziałem 26 zdrowych osób dorosłych, 12 osób wypiło 30 ml skoncentrowanego soku jagodowego (co odpowiada 230 g jagód) dziennie, a 14 otrzymało placebo. Badanie trwało  12 tygodni.

Podczas doświadczenia przeprowadzono badania poznawcze, które monitorowały pracę mózgu i przepływ krwi. Naukowcy odkryli, że pijący sok z jagodami mieli znaczący wzrost aktywności mózgu, przepływu krwi, a nawet pamięci w porównaniu z osobami, które otrzymały placebo.

To nowe badanie opiera się na wcześniejszych badaniach wskazujących, że ryzyko otępienia zmniejsza się poprzez spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Naukowcy wierzą, że możemy dziękować flawonoidom(rodzajowi składników odżywczych występujących w roślinach bogatych w przeciwutleniacze) z tego powodu.

„Nasza funkcja poznawcza ma tendencję spadkową wraz z wiekiem, ale poprzednie badania wykazały, że funkcja poznawcza jest lepiej zachowana u zdrowych starszych osób z dietą bogatą w żywność pochodzenia roślinnego”, mówi współautor badania dr Joanna Bowtell, Ph. D, w oświadczeniu.

Jagody zostały wybrane dlatego, że są bogate we flawonoidy. Według Greatist, jedna filiżanka jagód zawiera 14 procent codziennych zaleceń. Owoce również obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, ale wspomagają szybszy metabolizm

Opcja dodawanie komentarzy jest zamknięta.

Typy witaminy B12

Cyanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina?  Która witamina jest dla nas najlepsza? Witamina …

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. …

4 produkty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród chorych na raka zarówno u mężczyzn jak i kobiet …