Aktualności

Informacje odnośnie zdrowego trybu życia

Czy mogę zapobiec demencji?

Super Żywność – Jagody pomocne są w zachowaniu aktywności mózgu.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że super żywność może odgrywać ważną rolę w leczeniu, a nawet zapobieganiu demencji.

Uniwersytet w Exeter badał  jak skoncentrowany sok jagodowy wpływa na mózg u dorosłych w wieku od 65 do 77 lat – którzy mają ryzyko pogorszenia funkcji mózgu. W bardzo małym badaniu z udziałem 26 zdrowych osób dorosłych, 12 osób wypiło 30 ml skoncentrowanego soku jagodowego (co odpowiada 230 g jagód) dziennie, a 14 otrzymało placebo. Badanie trwało  12 tygodni.

Podczas doświadczenia przeprowadzono badania poznawcze, które monitorowały pracę mózgu i przepływ krwi. Naukowcy odkryli, że pijący sok z jagodami mieli znaczący wzrost aktywności mózgu, przepływu krwi, a nawet pamięci w porównaniu z osobami, które otrzymały placebo.

To nowe badanie opiera się na wcześniejszych badaniach wskazujących, że ryzyko otępienia zmniejsza się poprzez spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Naukowcy wierzą, że możemy dziękować flawonoidom(rodzajowi składników odżywczych występujących w roślinach bogatych w przeciwutleniacze) z tego powodu.

„Nasza funkcja poznawcza ma tendencję spadkową wraz z wiekiem, ale poprzednie badania wykazały, że funkcja poznawcza jest lepiej zachowana u zdrowych starszych osób z dietą bogatą w żywność pochodzenia roślinnego”, mówi współautor badania dr Joanna Bowtell, Ph. D, w oświadczeniu.

Jagody zostały wybrane dlatego, że są bogate we flawonoidy. Według Greatist, jedna filiżanka jagód zawiera 14 procent codziennych zaleceń. Owoce również obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, ale wspomagają szybszy metabolizm

Opcja dodawanie komentarzy jest zamknięta.

To kiedy jemy lub nie jemy, może być istotne dla naszego zdrowia

Coraz więcej badań sugeruje, że nasze ciała funkcjonują optymalnie, gdy dopasowujemy nasze wzorce żywieniowe do naszych …

Typy witaminy B12 a metylacja.

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza? Witamina …

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. …