Aktualności

Informacje odnośnie zdrowego trybu życia

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Wykazano, że niedobory żywieniowe przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych, związanych z wiekiem. Z drugiej strony, zarówno badania na ludziach, jak i na zwierzętach wykazują, że zwiększone spożycie składników odżywczych wspomagających mózg poprawia różne aspekty funkcjonowania poznawczego, takie jak nauka i pamięć. Z tych wszystkich powodów ważne jest, aby upewnić się, że Twój mózg uzyskuje odpowiedni składnik odżywczy.

 Oto 6 niezbędnych witamin i minerałów

  1. THIAMINE (B1)

Witaminy z grupy B uważane są za szczególnie ważne dla dobrego zdrowia mózgu. Thiamin jest jedną z wielu witamin z grupy B, która znajduje się obficie w mózgu i tkankach nerwowych. Odgrywa rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Ponadto poważny brak tej witaminy może prowadzić do zespołu Korsakoffa, przewlekłego zaburzenia pamięci najbardziej widocznego u alkoholików i osób cierpiących na choroby takie jak AIDS.

  1. KWAS Foliowy (B9)

Kwas foliowy odnosi się do różnych związków znanych jako folany i można je otrzymać z różnych produktów, takich jak szpinak, szparagi i soczewica. Połowa zasobów tej witaminy znajduje się w wątrobie, dlatego uszkodzenie wątroby może prowadzić do niedoboru kilku kluczowych witamin z grupy B. Kwas foliowy odgrywa również ważną rolę w syntezie aminokwasów i powstawaniu tkanki nerwowej. Metabolizm kwasu foliowego w dużej mierze zależy od podawania innych witamin grupy B. Niedobór tego i innych witamin z grupy B jest związany z problemami rozwojowymi u dzieci. Ponadto, badanie dotyczące szczurów w wieku wykazało poprawę pamięci za pomocą suplementów kwasu foliowego przez 8 tygodni.

  1. KWAS ASCORBIKOWY (WITAMIN C)

Najwyższe stężenie tej zasadniczej witaminy znajduje się w mózgu, zwłaszcza w przysadce mózgowej (400 mg / kg). Możesz uzyskać duże ilości tego silnego przeciwutleniacza z owoców cytrusowych i zielonych warzyw. Witamina C jest ważna w syntezie neuroprzekaźnika dopaminy, ale także chroni mózg przed stresem oksydacyjnym. Zdaniem Mayo Clinic witamina nie może być przechowywana w organizmie, ważne jest, aby codziennie otrzymywać odpowiednie ilości dzienne z pokarmu, około 90 mg na dobę.

  1. Wapń

Jeśli chodzi o minerały, wapń jest numerem jeden dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Odgrywa kluczową rolę jako komunikator komórek nerwowych. Reguluje również neuroprzekazywanie i kontroluje pobudliwość nerwową. Niski poziom tego niezbędnego minerału jest zazwyczaj rzadki, ponieważ ciało ma duży zbiornik tego minerału w kościach. Niektóre leki mogą jednak zubożać poziom tych minerałów, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

  1. MAGNEZ

Magnez jest ważny dla przekształcania wielu witamin z grupy B w ich aktywną formę. Innymi słowy, przyjmowanie dowolnego suplementu witaminowego na własną rękę byłoby bezskuteczne bez magnezu i innych minerałów. W jednym z badań stwierdzono, że podawanie suplementów magnezu u szczurów poprawiło pracę i długoterminową pamięć. Magnez w błonach komórkowych jest również ważny do transmisji impulsów. Ponadto, magnez i wapń muszą być w idealnych ilościach w organizmie, aby zapobiec pobudliwości układu nerwowego. Niedobór jednego może prowadzić do problemów neurologicznych.

  1. Cynk

Cynk znajduje się w dużych ilościach w niektórych tak zwanych neuronach zawierających cynk. Naukowcy nie wiedzą, jaką rolę odgrywa cynk w utrzymaniu zdrowia mózgu, ale jego niedobór związany jest z różnymi zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi. Na przykład, zmiany homeostazy cynku stwierdzono w chorobie Parkinsona i chorych na Alzheimera. Żywność wysoka w cynku to nasiona dyni, wołowina i krewetki

 

WNIOSEK

Nasz mózg jest organem, którego funkcjonowanie w dużym stopniu zależy od dużej ilości mikroelementów. Badania wykazują, że witaminy grupy B, witaminy C i minerały są ważne dla normalnego funkcjonowania mózgu. Ponadto niedobór którejkolwiek z tych witamin może prowadzić do problemów rozwojowych u dzieci i chorób psychicznych u dorosłych. Uzyskanie dziennej dawki tych podstawowych mikroelementów jest ważne, jeśli chcesz zachować zdrowie mózgu i sprawność psychiczną.

Opcja dodawanie komentarzy jest zamknięta.

To kiedy jemy lub nie jemy, może być istotne dla naszego zdrowia

Coraz więcej badań sugeruje, że nasze ciała funkcjonują optymalnie, gdy dopasowujemy nasze wzorce żywieniowe do naszych …

Typy witaminy B12 a metylacja.

Cyjanokobalamina, adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina… Która witamina jest dla nas najlepsza? Witamina …

6 witamin i minerałów, które zwiększają moc mózgu

Ludzki mózg jest złożonym narządem wymagającym wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. …